Tags

, ,

Ta średniowieczna zakonnica, jest obecnie jednym z najpopularniejszych Świętych, a o skuteczności zanoszonych za jej wstawiennictwem modlitw internet ugina się od świadectw. Na czym polega fenomen Świętej Rity? Skąd taka popularność tej Świętej?

Może wszystko sprowadza się do tego iż ta Święta dobrze zna cierpienie i trud zmagania się z przeciwnościami losu.

Już w dzieciństwie, chciała poświęcić się Bogu i wstąpić do zakonu. Rodzice zdecydowali jednak inaczej, posłuszna ich nakazowi wyszła za mąż za Pawła  de Ferdynand. Człowieka podobno buńczucznego, nieokrzesanego religijnie, porywczego o trudnym charakterze. Jako wierna i posłuszna żona, trwała przy nim- wypraszając jednocześnie u Boga jego nawrócenie i zmianę stylu życia. Jej życie małżeńskie było bardzo trudne. Mimo tego w tradycji miejscowej zapisuje się jako kobieta, żona i matka o nienagannym charakterze i niezwykłych przymiotach duszy. Ciężko rannemu w wyniku konfliktów z przeciwnikami politycznymi mężowi wyprasza pojednanie z Bogiem przed śmiercią. Będąc wdową sama wychowuje dwu synów bliźniaków, a gdy ci zamierzają pomścić śmierć ojca, prosi Boga, aby Ten uchronił młodzieńców od popełnienia zbrodni. Bóg wysłuchuje próśb matki i obaj synowie umierają podczas zarazy. Było to kolejne tragiczne doświadczenie w życiu Świętej. Wolna od zobowiązań wobec świata może teraz Rita spełnić swoje dziecięce pragnienie. Wstępuje do klasztoru Sióstr Augustianek w pobliskiej miejscowości Cascia.

W życiu wspólnoty zakonnej także dane Jej było wiele wycierpieć głównie z powodu niezrozumienia. Jedno z opowiadań o Jej życiu wspomina o tym, że przełożona nakazała Ricie codziennie podlewać suchy patyk wbity w ziemię w ogrodzie. Rita w duchu posłuszeństwa przez wiele dni spełniała to polecenie, nie zważając na żarty i złośliwe komentarze sióstr. Jakież było zdumienie wszystkich, gdy pewnego ranka wysuszony patyk zaowocował pięknym winnym gronem

Już za życia wyprasza wiele łask potrzebującym modlitewnego wsparcia. W zaciszu swej celi zakonnej modli się, pości i podejmuje różne umartwienia. Ofiaruje je za chorych, cierpiących, za małżeństwa przeżywające sytuacje kryzysowe, za zwaśnione rodziny. Pan wysłuchuje Jej próśb potwierdzając wciąż szczególną łaskę wybrania, jaką obdarował Ritę. Szczególnym darem Pana Jezusa dla Rity był dar cierpienia. Pan Jezus z krzyża, przed którym Święta się modliła, posłał Jej cierń ze swej cierniowej korony. Cierń ten przez 15 lat bardzo boleśnie ranił Jej czoło.

Zmarła w opinii Świętości. Papież Leon XIII nazwał ją drogocenną perłą Umbrii.

Dziś Święta Rita jest patronką od spraw beznadziejnych. Ludzie za jej wstawiennictwem zanoszą do Boga modlitwy o uzdrowienie, pracę czy o dar potomstwa, zaświadczając potem o skuteczności tych modlitw.

Dziś 22 maja. Dzień w którym Święta Rita zmarła. Dzień jej wspomnienia w Kościele. Poproś ją o pośrednictwo w Twoich sprawach, na pewno się nie zawiedziesz.