Kultura Wielki Post

217. Muzyka na Wielki Tydzień

Przeżywamy Wielki Tydzień. To wyjątkowy czas, to najważniejsze dni w roku dla każdego wierzącego. Warto ten czas przeżyć dobrze. Pomagają nam w tym przepiękne utwory pasyjne. Wybrałem 6 utworów: tych najpiękniejszych pieśni pasyjnych, w pięknych wykonaniach, na 6 dni Wielkiego Tygodnia.

Wielki Poniedziałek

Zaczynamy tak, jak od wieków zaczynali nasi przodkowie. Hymn „Gorzkich Żali” to chyba najbardziej charakterystyczny utwór wielkopostny i jakże przejmujący

Wielki Wtorek

Pieśń bardzo przejmująca, opowiadająca o dzisiejszych czasach. Jacy jesteśmy zabiegani, jak brakuje nam czasu, zwłaszcza teraz przed Świętami. On rozpięty na ramionach. Czy w tej przedświątecznej gonitwie, nie zapomnimy o Nim?

Wielka Środa

W Wielkim Tygodniu nie możemy zapomnieć o Niej. Jej serce krwawiło wtedy strasznie. Współcierpiała z Jezusem. Jej cierpienia psychiczne musiały być nie do zniesienia. Nie mogła mu pomóc, była bezsilna. Warto zatem naszą bezsilność, nasze trudy, nasze cierpienia jej powierzać. Kto bardziej niż ona nas zrozumie? Dlatego polecam dziś, pobyć właśnie z Nią, z Matką, która pod Krzyżem stała.

Wielki Czwartek

Wchodzimy w największe tajemnice zbawienia. Eucharystia to centrum życia chrześcijańskiego. Wielki Dar. Czy go dostrzegamy? Czy nie lekceważymy? Czy z niego ma co dzień korzystamy? Najważniejsza dziś pieśń, w przepięknym wykonaniu, właśnie o tej pięknej Tajemnicy.

Wielki Piątek

Krzyż, cierpienie i grób. Taki to ten dzień. Ta pieśń, zawsze brzmi mi w uszach po zakończonych wielkopiątkowych uroczystościach. Gdy Najświętszy Sakrament okryty welonem, wystawiony jest w kaplicy Grobu Pańskiego, gdy w kaplicy tej okazana jest figura umęczonego Jezusa. Ta starodawna pieśń jest wielkim uwielbieniem Jezusa za dzieło zbawienia. „Dobranoc Głowo Święta” w przejmującym wykonaniu.

Wielka Sobota

Dzień ciszy. Pozornie.Szykujemy się na Święto. Biegamy. Ostatnie przygotowania, porządki, zakupy. No i święconka. Ta wielka krzątanina przedświąteczne. Zupełnie jak wtedy, w ten Piątek, dzień przed Świętem. Mieszkańcy Jerozolimy szykowali się na Święto, a Bóg umierał. Warto więc w Wielką Sobotę posłuchać tego utworu, może to pozwoli nam nie przegapić w tej przedświątecznej gorączce tego co najważniejsze.

1 thought on “217. Muzyka na Wielki Tydzień”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *