Społeczeństwo

242. Wakacje z dziećmi

W tym roku, furorę wśród moich znajomych zrobiła grafika na FB przedstawiająca parę bawiącą się z dziećmi na plaży. Obrazek ten opatrzony był hasłem: „rodzice nie wyjeżdżają na wakacje, rodzice zmieniają lokalizację pilnowania dzieci” Każdy kto ma dziecko i kto spędził wakacje z dziećmi, zgodzi się z powyższym zdaniem. Zwłaszcza przy maluchach wakacje z dziećmi zmieniają się często w istny armagedon.

Kilka razy zdarzyło mi się w tym roku uczestniczyć w rozmowie, gdy po moim pytaniu „jak tam minął urlop?” Uzyskałem odpowiedź w stylu: „wiesz jak to  z dziećmi istna masakra”.

Cóż… wiem jak to z dziećmi. Istna masakra! Nie tylko na wakacjach ale i na co dzień. Rodzice wiedzą, że do głowy by nam nawet nie przyszło, co te małe skraby mogą wymyślać.Skoro zatem na co dzień tak jest, to dlaczego inaczej miałoby być na wakacjach?

Nie rozumiem rodziców, wiecznie narzekających na to, że z dziećmi to nie można tego czy tamtego. No fakt, na wakacjach trudno jest wyobrazić sobie z maluchami pełnego dnia zwiedzania, bo przecież mimo iż na co dzień te małe szkraby potrafią zrobić miliony kilometrów biegając gdzie się da, to gdy trzeba gdzieś iść na wycieczkę, lub zwiedzać nóżki ich bolą tak, że bez pomocy taty czy mamy, którzy poniosą trochę, się nie da. Nie można zafundować sobie także dłuższego niż zwykle spania, bo przecież dla tych małych ludzi, gdy już świeci słońce to czas by wstać, a że słońce latem wstaje wcześniej, cóż na to poradzą.   Tak już jest.

Urlop, tak jak i całe życie, z dziećmi jest inny. Tak jak i urlop który spędzamy sami, jest inny niż wówczas gdy spędzamy go ze znajomymi, a jeszcze inny gdy spędzamy go we dwójkę z żoną. W momencie pojawienia się dziecka, życie zmienia się nie do poznania, także i wakacje w towarzystwie szkraba są inne. Czy gorsze? W wielu aspektach lepsze, ciekawsze, radośniejsze, bardziej urocze. Tak to prawda, jednocześnie są bardziej męczące bo są bardziej dla kogoś niż dla nas. Bo urlop i wakacje, stają się okazją do bycia razem i do odkrywania razem świata. Wakacje dają dużo szans na to by zafundować naszym małym szkrabom przygody, które być może wspominać będą przez całe życie, są okazją do stworzenia im wielu radości i pokazania im piękna tego świata i piękna bycia razem.

To ostanie jest przecież bezcenne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *