Podróże Wiara

241. Czerwony punkcik kierujący nas do Boga

Licheń Stary. Największe i chyba najpiękniejsze sanktuarium w jakim miałem okazje być. Idąc placem sanktuarium, pierwsze co rzuca się mi się w oczy to gigantyczna i niezwykle piękna bryła świątyni. Gdy zbliżam się do niej, głównym chodnikiem, na długo przed wejściem, dostrzegam mały czerwony punkcik, który początkowo niczym wieczna lampa miga mi pomiędzy innymi elementami architektury tej świątyni. Gdy wchodzę do środka, mam już jasność, że ten czerwony punkcik, to umieszczony w centrum głównego ołtarza, słynny cudowny obraz Matki Bożej Licheńskiej.

Podążam więc do przodu świątyni. Z każdym krokiem obraz staje się coraz bardziej wyraźny. W końcu dostrzegam wyraźny wizerunek Maki Bożej. Ale wtedy rzucam okiem na całość Świątyni i całość prezbiterium. Dostrzegam, że cudowny obraz umieszczony jest pod pięknym baldachimem, wraz z umieszczonym bezpośrednio pod obrazem tabernakulum, z symbolem Zmartwychwstałego- z symbolem Baranka Wielkanocnego. Moim oczom ukazuje się też umieszczony u góry gigantyczny napis znany ze Starego Testamentu „Jestem Który Jestem”- a więc tytuł jakim przedstawił się Mojżeszowi Bóg. Dostrzegam też, że nad wszystkim góruje wielka gołębica- oczywisty symbol Ducha Świętego. Od gołębicy w dół, pomiędzy wspomnianym napisem, a cudownym obrazem dostrzegam wyraźne kontury krzyża, w którego centrum umieszczono jeszcze jeden obraz- zmieniający się podobno w zależności od okresu roku liturgicznego.

Myślę sobie, że właśnie taka jest Maryja. Jest takim punkcikiem, który ma przykuć naszą uwagę, ale nie na sobie. Gdy dostrzeżemy jak piękna jest Maryja zaraz zwrócimy uwagę na jej Syna, zaraz zapragniemy- być jak Ona, a więc być tak blisko jej Syna, jak tylko blisko może być matka ze swoimi dziećmi. Ta bliskość Jezusa i Maryi, zwróci naszą uwagę na  Tego który mówi o sobie „Jestem Który Jestem”.

Zobaczcie na modlitwę różańcową. Praktycznie, obok dwóch ostatnich tajemnic, ta przecież jakże Maryjna modlitwa, skupia się na życiu Jezusa Chrystusa i tajemnicach zbawienia. Jest wielką kontemplacją Jezusa, a nie Maryi.

Kult i szacunek Maryi, jest jednak bardzo naturalny. Nie nie traktujemy ją jako boginię, traktujemy ją jako duchową Matkę, drogowskaz i pośredniczkę między nami a Jezusem, który prowadzi nas do zbawienia.

Maryja jak każda matka zasługuje na szacunek i wdzięczność. Zasługuje, już za to, że poniosła trud wydania Pana Jezusa na świat, że ponosiła trud Jego wychowywania i nauczenia wszystkiego. Jezus jest przecież nie tylko prawdziwym Bogiem, ale też prawdziwym człowiekiem.

Maryja nie jest jednak jak każda matka, Maryja jest matką Boga i z Jego woli, stała się także naszą duchową Matką. Jeśli więc zwrócimy się do niej o pomoc, tej pomocy nam nie odmówi.Otaczać kultem Matkę Bożą, to zatem prosić ją o wstawiennictwo w naszych sprawach. To jest naturalne, bo przecież nikt inny z ludzi nie ma takiego dostępu do Boga jak jego Matka. Ona nosiła go pod sercem, Ona się o niego troszczyła.

Często prosimy innych o modlitwę w naszych sprawach. I dobrze.Powinniśmy się modlić jedni za drugich. Skoro jednak pokładamy nadzieje w modlitwach innych- takich samych grzeszników  jak my- to naturalnym jest że powinniśmy ufać modlitwom Tej, która jako jedyna z ludzi narodziła się bez grzechu, wychowywała Syna Bożego i ostatecznie jako pierwsza z ludzi została z ciałem i duszą wzięta do nieba.

Stając bezpośrednio przed prezbiterium w tej gigantycznej licheńskiej świątyni, kontempluje piękno Matki Bożej z cudownego obrazu i jak inni padam na kolana. Mój wzrok zatrzymuje się na wysokości tabernakulum. Wiem, że znajduje się w nim, On – żywy Bóg. To przed Nim padam na kolana, padam by adorować Go i uwielbiać, by prosić i dziękować. Dziękować także za to, że pozwolił by Matka Boga stała się także moją Matką, że mogę zwracać się do Niej i budować z Nią bliską relację oraz powierzyć Jej drogę mojego życia. Ufam jej i wiem, że z Jej pomocą prościej jest trwać przy jej Synu i dojść do zbawienia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *