272. Krzyż choroby, odchodzenia i opieki/ Jan Paweł II na Wielki Post # I

„Życie człowieka jest cennym darem, który należy kochać i którego trzeba bronić w każdej fazie. Przykazanie: «Nie zabijaj!», domaga się poszanowania go i promowania zawsze, od początku po naturalny kres. To przykazanie obowiązuje także w obliczu choroby i wówczas, kiedy spadek sił ogranicza zdolność człowieka do autonomii. Jeżeli proces starzenia się z jego nieuchronnymi uwarunkowaniami zostaje przyjęty z pogodą ducha w świetle wiary, może stać się cenną okazją do lepszego zrozumienia tajemnicy krzyża, która nadaje pełny sens życiu ludzkiemu.”

Jan Paweł II

Bo tu jest twoje życie i długie trwanie twego pobytu na ziemi (Pwt 30, 20) Orędzie na Wielki Post 2015

Mocne słowa Jana Pawła II kierują moje myśli do tych trudnych chwil w życiu mojej rodziny, gdy któryś z moich bliskich zachorowało na ciężką chorobę, opadło z sił, stało się zależne od innych, obłożnie chore. Przypominam sobie też ostanie okresy życia tych bliskich, których choroba pokonała i musiałem obserwować ich odchodzenie.

Tamte okresy to krzyż, wielki krzyż dla nas, który musieliśmy nie tylko opiekować się tymi osobami, ale przede wszystkim obserwować ich cierpienie i odchodzenie. Wielki Krzyż musieli ponieść zwłaszcza oni, których choroba pokonywała, przytłaczało ich nie tylko to że opadli z sił, że męczył ich ból, ale także to że stali się ciężarem dla innych.

W tamtych okresach, bardziej niż zwykle przemawiał do mnie Krzyż i tajemnice, które rozważamy w trakcie Wielkiego Postu. Te okresy były bardzo trudne i nie chciałbym już ich nigdy przeżywać, ale z perspektywy czasu wiem, że były to mocne rekolekcje dla całej mojej rodziny.

Tajemnice ostatnich dni życia człowieka, który często podświadomie, otwiera się już na inne życie, analizowane już po wszystkim, umacniają wiarę i zbliżaj wszystkich do Boga. Trzeba to tylko, przeżywać z wiarą i ofiarować wszystko temu, który jest Zmartwychwstaniem i Życiem.

Kolejne spotkanie z orędziami Jana Pawła II za tydzień w środę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *