Małżeństwo

305. Jak być dobrym ojcem?

Chyba każdy z nas ojców zastanawia się jak być najlepszym tatą na świecie. Napisano na ten temat wiele książek, powiedziono konferencji, wiele na ten temat znajdziemy w Internecie. Poczytamy tam o tym że trzeba mieć czas dla swoich dzieci, budować z nimi relacje oparte na zaufaniu i partnerstwie i jak to robić i wiele innych ważnych i cennych wskazówek.

W lawinie wielu wskazówek, nie można jednak zapomnieć o chyba najważniejszej zasadzie: chcesz być dobrym ojcem, bądź wpierw dobrym mężem/ partnerem dla matki swoich dzieci. Chcesz być dobrym ojcem zawalcz o relacje nie tylko z dziećmi ale przede wszystkim z matką Twoich dzieci. Nie ma bardziej szczęśliwego dziecka niż to które może być świadkiem pięknych relacji między ojcem i mamą tego dziecka.

Gdy miałem kilkanaście lat odeszła, pokonana przez raka, moja mama. Pamiętam jak wielką stratą była dla mnie ta śmierć. Nigdy też nie zapomnę jak w tych trudnych chwilach mój ojciec zajmował się obłożnie chorą mamą, a także jak troszczył się o nas, o mnie i moje rodzeństwo. Tamte obrazki pozostały w mojej głowie na zawsze i stały się wzorem do budowania mojej rodziny. Też chciałbym umieć tak kochać jak mój tato i umieć tak radzić sobie z przeciwnościami losu jak on i walczyć o rodzinę.

Mam jednak wspomnienia z dzieciństwa, gdy moi rodzice przechodzili kryzys, gdy się kłócili. Pamiętam jak było mi wtedy smutno i źle i jaki strach te nieprzyjemne sytuacje rodziły w moim dziecięcym mózgu.

To były jednak jedynie kłótnie. Co zatem dzieje się w głowach dzieci rodzin w trakcie rozwodu, gdy rodzice zaczynają żyć oddzielnie, gdy między nimi nie ma przejściowych złości, ale faktycznie przestają się kochać a zaczynają nienawidzić. Podobno, według badań, taka sytuacja jest dla dzieciaków równie stresująca jak śmierć jednego z rodziców, jest to ten sam kaliber przeżyć.

Dlatego właśnie, jeśli chcesz  być dobrym ojcem, zadbaj przede wszystkim o relacje z matką Twoich dzieci, niech w ich pamięci zapamiętają Wasze relacje jako niesamowity przykład miłości, którą sami będą chcieli przeżyć. Szczęśliwa rodzina będzie dla nich najlepszym prezentem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *