Podróże

239. Życie jest jak górski szlak

Po co iść w góry? Większość wielbicieli górskich wędrówek odpowie krótko: „bo są”. Pasja zdobywania szczytów, dla tych którzy nie złapali górskiego bakcyla jest niezrozumiała.Moja znajoma, choć uwielbia górskie krajobrazy, .to nie może pojąć co jest takiego w tych górach, że tak mnie do nich ciągnie. Dla niej wędrówki górskie są bezsensownym spalaniem energii i męczeniem organizmu. Według niej zdobywanie szczytów jest nudne: ciągle to samo: las, strumienie, las, potem jakaś polana z lepszym bądź gorszym widokiem i znów las. W tatrach dochodzi kosodrzewina i skały. U góry fakt- widoki są przepiękne, ale co z tego, skoro po takim zmęczeniu nie ma siły by się na nie napatrzeć. Tylko że piękno gór to nie widoki, albo nie tylko widoki.

Mówi się, że najpiękniejsze jest to, co nie widoczne dla oczu. Mówi się tak, o drugim człowieku. Określenie to jednak niezwykle celnie odnosi się także do gór. W górach bowiem także, najpiękniejsze nie są widoki. Góry są piękne także wówczas gdy nic nie widać. Te wypady, gdy szczyt otulony jest chmurami i ledwo potrafimy dostrzec koniec wyciągniętej przed siebie ręki niosą z sobą szczególne wspomnienia. Ta magiczna wręcz tajemniczość otulonych chmurami skał czy drzew, czasem więcej niesie z sobą piękna niż zapierająca dech w piersiach panorama rozciągająca się ze szczytu.

W górskich wędrówkach pociągające jest właśnie zdobywanie. Wysiłek jaki wkładamy w to by stanąć na samym wierzchołku góry, przekuwa się po jej zdobyciu w dziką wręcz satysfakcję. Relaks, gdy dłuższą chwile odpoczywamy na szczycie, delektując się zwycięstwem- pokonaniem góry, a tak naprawdę pokonaniem siebie, swoich słabości, lęków, lenistwa, jest bezcenny. Piękno górskiego krajobrazu jest, namiastką raju, jest błyśnięciem Bożego piękna. Te chwile odpoczynku na szczycie, często przeradzają się wręcz w chwile pełne dziękczynienia dla Stwórcy, że zechciał, ten nasz świat stworzyć tak pięknym.

To co pociągające w górach, to też to, że góry uczą. Uczą rozwagi. Tam nie ma miejsca na popisy. Często jesteśmy zbyt słabi do danej sytuacji. Czasem jest to wynik warunków pogodowych, a czasem własnej kondycji i umiejętności. Wycofanie się- jest też zwycięstwem.

Zdobywanie gór, jest więc doskonałą szkołą życia. W życiu, tak jak na górskim szlaku, czekają niezliczone podejścia, wymagające dużego wysiłku. Czasem musimy zawrócić, bo szlak jaki wybraliśmy jest niewłaściwy, a czasem z tego szlaku schodzimy, gubimy go. Czasem musimy zacząć od początku. Góry uczą jednak, że warto. Uczą, że wysiłek, ciężka praca i walka z lenistwem popłaca. Uczą także umiejętności dostrzegania piękna. W górach na szczycie czeka nas nagroda, przepiękna panorama, ale często przecież już na szlaku widzimy przebłyski tego piękna.

Życie każdego z nas jest więc, jak ten górski szlak. Z wieloma przeszkodami, wymagającymi wiele sił podejściami. Nie możemy jednak pozwolić pokonać się zmęczeniu, czerpmy z tego zmęczenia radość. Wiemy bowiem, że warto się męczyć, bo tylko wtedy na końcu szlaku czekać nas będzie nagroda.

2 thoughts on “239. Życie jest jak górski szlak”

  1. Myślę, że to nie jest dobre porównanie.
    Po górach chodzi ten, kto lubi – i dobrowolnie naraża się na problemy, które powinien znać i umieć rozwiązać, a jeśli nie potrafi, to może przestać chodzić i problem znika sam.
    Z życia nie da się zrezygnować (samobójstwa są jednak procentowo rzadkością) i nie zawsze mamy wpływ na szlak, którym idziemy – zwłaszcza w młodości. Robimy, co nam każą, choć często wiemy, że to nie ma sensu.
    Pozdrawiam.

    1. Góry to nie tylko narażenie się 🙂 Są różnego rodzaju szlaki. Pójście w góry lub zdecydowanie że nie będę tam szedł jest decyzją. Tak samo w życiu: wszystko składa się z decyzji, ale czasem także z okoliczności od nas niezależnych. Tak samo jest w górach: od naszej decyzji zależy czy się w te góry wybierzemy, jaki szlak wybierzemy itd, ale już nie my decydujemy o tym jaka będzie pogoda, czy na szlaku spotkamy jakieś niebezpieczeństwo- typu dzikie zwierzęta itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *