Małżeństwo Społeczeństwo

253. Abraham i Sara oraz krakowskie Nazaretanki w walce z niepłodnością

Jest w Krakowie takie niezwykłe miejsce i jest taka niezwykła Wspólnota. I dzieje się dużo dobra i dzieją się cuda.Tym miejscem jest Klasztor Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu przy ul Nazaretańskiej 1. Wspólnotą są małżeństwa doświadczające problemów z poczęciem dziecka.

Wspólnota to niezwykła. Raz w miesiącu siostry Nazaretanki otwierają swoją kaplicę dla małżeństw, których losy połączyła tragedia niepłodności i wraz z tymi małżonkami modlą się do Boga o dar potomstwa. Każde spotkanie otwiera Msza  Święta, potem jest adoracja a na końcu nieformlane spotkanie przy herbacie.

Z niepłodnością jest tak, że często pary pozostają z nią sam na sam. W rodzinie doświadczają naprzykrzających się pytań o to kiedy postarają się o dziecko, a potem gdy czas płynie i potomka brak nawet i te pytania milkną. Dookoła widzą narodziny dzieciaków u kolejnych znajomych, a sami pogrążają się w coraz większym smutku czy nawet złości. Nie raz spotkałem już takie pary, które przez problem z poczęciem niszczyły lub nawet zniszczyły swoje relacje.

Niepłodność jest to niezwykle trudny stan i w pełni może być zrozumiany tylko przez tych którzy także tego doświadczyli. Dlatego tym ważniejsze jest to by mieć wsparcie. Wspólnota takie wsparcie daje.Nie jest to bowiem wspólnota tych którzy spotykają się po to by poużalać się nad swoim losem. Jest wspólnota która daje nadzieje. Być może dlatego nazwali się „Abraham i Sara” Historia tych biblijnych postaci pokazuje iż dla Boga nie ma nic niemożliwego i nawet gdy po ludzku nie ma już szans na dziecko, to dziecko może się pojawić. Przykładem na to są także historie członków wspólnoty, którzy doczekali się potomstwa. Klimat spotkań oddają słowa, które małżonkowie napisali na stronie wspólnoty: „Przez ten krótki czas w Nazarecie jesteśmy cali dla siebie nawzajem – z całkowitą świadomością dobrowolności słuchamy, mówimy, płaczemy i radujemy się. Doświadczamy uczuć, których nam tak często brakowało w środowiskach, z których pochodzimy, w rodzinach. Tu, wśród osób pozornie obcych, możemy czuć się zupełnie naturalnie, możemy być szczerzy bez obaw, że zostaniemy wyśmiani czy źle zrozumiani.”

Wspólnota ta daje wsparcie i siłę do kolejnych zmagań z niepłodnością. Siostry Nazaretanki otaczają małżeństwa nie tylko niezwykła życzliwością, zarażają dobrym uśmiechem, ale także- co najważniejsze -ofiarują za małżonków modlitwy. Ile dzieci te siostry z Nazaretańskiej wymodliły wie tylko Pan Bóg. Cud poczęcia po wielu latach starań i wbrew diagnozie lekarskiej nie jest w tej wspólnocie rzadki. Zdarza się, też że Bóg w Nazarecie burzy opory przed decyzją o adopcji i pomaga przebrnąć przez tą trudną procedurę.

Wspólnota daje nadzieje, także dlatego iż na spotkania przychodzą również pary tych, którym się udało. Dzielą się świadectwem jak przed kilkoma miesiącami albo kilkoma laty zapukali nieśmiało, po raz pierwszy do bramy klasztoru przy Nazaretańskiej, jak zmagali się z niepłodnością, jakim wsparciem była dla nich wspólna modlitwa i wspólne spotkania i że to co mają najcenniejszego – dziecko – zawdzięczają Bogu.

Wspólnota nie poprzestaje na comiesięcznych spotkaniach, dwa razy do roku – zwykle w Adwencie i Wielkim Poście organizuje dni skupienia. W ich trakcie oprócz modlitwy odbywają się prelekcje lekarzy, psychologów, dietetyków, świadectwa par którzy wygrali z niepłodnością czy to poprzez poczęcie czy w drodze adopcji. Najbliższy – Adwentowy Dzień Skupienia już 14 grudnia 2019 roku. Z inicjatywy osób zaangażowanych we wspólnocie działa także telefon wsparcia, portal internetowy, organizowane są konsultacje psychologiczne.

Jeśli dotknął Was problem niepłodności, to pamiętajcie że jest w Polsce takie miejsce- w pięknym Krakowie, gdzie możecie przyjść, poczuć się jak u siebie i wspólnie z innymi spotkać się z żywym Bogiem, oddać mu ten problem, powierzyć mu siebie. Pamiętajcie że tam gdzie dwóch albo trzech modli się w imię Jezusa i On tam jest… i czyni cuda.

—————————————-

Informacje o wspólnocie pochodzą ze strony internetowej Stowarzyszenia Wsparcia Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” oraz ze świadectwa pary uczestniczącej w spotkaniach wspólnoty.

Więcej o wspólnocie „Abraham i Sara” przeczytacie tutaj: https://abrahamisara.pl/

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *