254. Akcja Roraty

Już od niedzieli adwent. Jeśli adwent to i Roraty. W tym roku Mszy Świętych Roratnich jest 20 (licząc każdą poranną Mszę Świętą w dni powszednie) Jest to więc jeden z najkrótszych adwentów.

Czy zatem warto podjąć wyzwanie, do porannego wstawania w środku nocy, po to by przy brzasku dnia uczestniczyć we Mszy Świętej?

Pewnie że warto! Zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

W przestrzeni publicznej już od listopada mamy Święta. Klimaty świąteczne wdzierają się do naszych domów z ekranu TV, komputera czy z radia miej więcej także od listopada. A dni grudniowe? To istny sklepowy Armagedon. Tak, w handlu są żniwa, a my poddajemy się emocjom chwili i łapiemy za haczyki marketingu. Także biegamy i także kupujemy. Każdy przecież chce mieć najpiękniejsze Święta. Ba często Święta trzeba zreorganizować z przytupem w stylu zastaw się a postaw się.  Nie chcę tutaj na komercjalizacje Świąt narzekać. Nie wiem nawet czy jest taka zła? Może nawet lubię ten klimat. Warto jednak zrobić wszystko by w tym czasie się nie zgubić, by pamiętać o tym co będziemy świętować. By na urodzinach nie zabrakło Jubilata!

Kościół przychodzi nam z pomocą. Te poranne Msze nadają adwentowi wyjątkowego charakteru, przypominają o tym co najważniejsze, przybliżają do Źródła. Każdego dnia spotkamy się z żywym Jezusem i jego mamą. Tak towarzyszymy Maryi głównej adwentowej postaci. Jej błogosławiony stan wymaga szczególnej troski i poświęcenia. Dziękujemy jej za to że powiedziała aniołowi „Tak” i dała nam Zbawiciela.

Jeśli nie próbowałeś uczestniczyć w porannych Roratach zmień to. Zobaczysz połkniesz bakcyla. Ciemny kościół, przepiękne adwentowe pieśni i blask świec. Tworzy to niesamowitą atmosferę. Potem śpiew „Chwała na wysokości Bogu” (w adwencie śpiewany tylko podczas Rorat) w którego trakcie zapalane jest oświetlenie wewnątrz kościoła. Boże Słowo, z którym możesz iść w to grudniowe przedświąteczne szaleństwo i sama Eucharystia sprawiają że czujesz się wyjątkowo i wiesz że jesteś zaproszony jako najważniejszy gość na te najważniejsze w historii urodziny.

Roraty sprawią, że te wszystkie choinki, świecidełka, prezenty staną się tylko dodatkiem a nie istotą tego czasu. Ja już nastawiłem budzik na poniedziałek, dołączysz do mnie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *