Małżeństwo

264. Na czym polegać ma małżeństwo?

Czytam w biblii, że Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo. Tak sobie myślę, że chyba najbardziej podobni do Boga nie jesteśmy w pojedynkę, ale właśnie w małżeństwie. Małżeństwo to genialny wręcz pomysł Boga dla człowieka, najpiękniejsza droga dla tych co chcą pozostać stanu świeckiego. Najpiękniejsza, ale nie najłatwiejsza. Nie chodzi jednak o to  by było łatwo.

Dlaczego zatem, tak trudno nam obecnie trwać małżeństwie i coraz rzadziej potrafimy dostrzec zalety tego stanu? Być może dlatego, że coraz częściej traktujemy małżeństwo jako kolejny etap w życiu, jako krok, który trzeba wykonać. Dla wielu małżeństwo przestaje mieć jakąkolwiek większą wartość, staje się jedynie umową, układem, pokazaniem światu, że teraz obecnie my dwoje jesteśmy razem- co do zasady na wyłączność. Teraz obecnie, ale nie na zawsze.

Oczywiście, to że małżeństwo jest kolejnym etapem w życiu to prawda, jest też pewnego rodzaju układem między dwojgiem osób, problem w tym, że nie tylko. Współcześnie bardzo często zapomina się o tym, że małżeństwo jest powołaniem i to trudnym powołaniem. Łatwiej w tym powołaniu wytrwać, gdy zaprosi się do niego Boga. Co istotne, Boga nie można zaprosić tylko do małżeństwa, z Bogiem do tego małżeństwa trzeba kroczyć.

Już zatem, gdy buduje się relacje, która może zakończyć się małżeństwem, trzeba do tej relacji zaprosić Boga, z Bogiem o tej relacji rozmawiać i starać się słuchać tego co Bóg ma do powiedzenia.

Ludzie zapominają o Bogu, w tak istotnej i trudnej kwestii jaką jest małżeństwo, nie ma się więc co dziwić, że relacja ta szwankuje. Przecież małżeństwo to sztuka miłości mimo zranień, to ciągła nauka rezygnacji z siebie dla tej drugiej osoby i rezygnacji z nas obojga dla tych osób, które dzięki miłości małżeńskiej powołało się do życia. Małżeństwo to sztuka przebaczania, znajdowania zalet w morzu wad i ciągła nauka cieszenia się sobą na nowo. Czy da się to stworzyć na stałe, do grobowej deski, bez Boga? Może ktoś potrafi, ale dla większości będzie to niewykonalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *