Wiara

302. Cuda Świętej Rity

Święta Rita, to obecnie jedna z najpopularniejszych Świętych, a o skuteczności zanoszonych za jej wstawiennictwem modlitw internet ugina się od świadectw. Tylko na stronie Sanktuarium Świętej Rity w Nowym Sączu możemy znaleźć wiele świadectw o tym jak Bóg za wstawiennictwem tej Świętej wkroczył w życie wielu osób. Magdalena i Andrzej dzięki pomocy Św. Rity doczekali się bliźniaków, Bożena znalazła pracę, wiele osób zostało uzdrowionych z choroby nowotworowej.

KULT

Pierwszy raz o tej Świętej dowiedziałem się od znajomej, która zaprowadziła mnie wiele lat temu do Kościoła Świętej Katarzyny w Krakowie, gdzie w szczególny sposób czczona jest Święta Rita. Opowiedziała wówczas o tej  Świętej, nabożeństwach odprawianych w tym kościele i licznych cudach.

Jakie było moje zdziwienie, gdy po paru latach dowiedziałem się, że kult tej Świętej szerzy się też w moim mieście, w jednej z parafii. Na nabożeństwa do tej Świętej, w największym chyba sądeckim kościele przybywa niezliczona liczba osób, także i tutaj dzieją się cuda. Wielu z uczestników tych modlitewnych spotkań zaświadcza o łaskach wyproszonych za pośrednictwem Świętej Rity. Od 2019 roku sądecka parafia pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanej stała się oficjalnie Sanktuarium Świętej Rity, a obraz Świętej umieszczony w bocznej nawie świątyni uznawany jest za cudowny.

Na czym polega fenomen Świętej Rity? Skąd taka popularność tej Świętej?

Może wszystko sprowadza się do tego iż ta Święta dobrze zna cierpienie i trud zmagania się z przeciwnościami losu.

KIM BYŁA ŚWIĘTA?

Już w dzieciństwie, chciała poświęcić się Bogu i wstąpić do zakonu. Rodzice zdecydowali jednak inaczej, posłuszna ich nakazowi wyszła za mąż za Pawła  de Ferdynand. Człowieka podobno buńczucznego, nieokrzesanego religijnie, porywczego o trudnym charakterze. Jako wierna i posłuszna żona, trwała przy nim- wypraszając jednocześnie u Boga jego nawrócenie i zmianę stylu życia. Jej życie małżeńskie było bardzo trudne. Ciężko rannemu w wyniku konfliktów z przeciwnikami politycznymi mężowi wyprasza pojednanie z Bogiem przed śmiercią. Będąc wdową sama wychowuje dwóch synów bliźniaków, a gdy ci zamierzają pomścić śmierć ojca, prosi Boga, aby Ten uchronił młodzieńców od popełnienia zbrodni. Bóg wysłuchuje próśb matki i obaj synowie umierają podczas zarazy. Było to kolejne tragiczne doświadczenie w życiu Świętej. Po śmierci synów Rita wstępuje do klasztoru Sióstr Augustianek w pobliskiej miejscowości Cascia. W życiu wspólnoty zakonnej także dane Jej było wiele wycierpieć głównie z powodu niezrozumienia. Jedno z opowiadań o Jej życiu wspomina o tym, że przełożona nakazała Ricie codziennie podlewać suchy patyk wbity w ziemię w ogrodzie. Rita w duchu posłuszeństwa przez wiele dni spełniała to polecenie, nie zważając na żarty i złośliwe komentarze sióstr. Jakież było zdumienie wszystkich, gdy pewnego ranka wysuszony patyk zaowocował pięknym winnym gronem

Już za życia wyprasza wiele łask potrzebującym modlitewnego wsparcia. W zaciszu swej celi zakonnej modli się, pości i podejmuje różne umartwienia. Ofiaruje je za chorych, cierpiących, za małżeństwa przeżywające sytuacje kryzysowe, za zwaśnione rodziny. Pan wysłuchuje Jej próśb potwierdzając wciąż szczególną łaskę wybrania, jaką obdarował Ritę. Szczególnym darem Pana Jezusa dla Rity był dar cierpienia. Pan Jezus z krzyża, przed którym Święta się modliła, posłał Jej cierń ze swej cierniowej korony. Cierń ten przez 15 lat bardzo boleśnie ranił Jej czoło.

RÓŻA W ŚNIEGU

W podaniach, przekazuje się iż niedługo przed śmiercią, wówczas gdy jeszcze śnieg pokrywał powierzchnie, obłożnie chora Rita miała poprosić by przynieśli jej świeżej figi oraz, że chciałaby przed śmiercią zobaczyć róże. Zobaczono wówczas w rodzinnym ogrodzie Rity figi rosnące na przysypanym śniegiem drzewie, a nieopodal, ze śniegu wyrośniętą rozkwitłą róże. Gdy Rita zmarła, jej celę wypełnił zapach róż.

Dziś Święta Rita jest patronką od spraw beznadziejnych. Jej trudne, można by z pozoru powiedzieć beznadziejne życie, poświęciła Bogu i dzięki temu- mimo iż jej życie tak jak róża usłane było kolcami, to jednak stało się piękne niczym rozkwitła róża.

LAS RÓŻ

W dniu 22 maja, a więc wówczas gdy wspominamy Świętą Ritę, w Sanktuarium Świętej Rity, można zobaczyć las róż. Pielgrzymi przynoszą je, by zostały poświęcone i zabierają do domów by stały się niejako widzialnym znakiem ich bliskości i miłości do Świętej.

Zaprzyjaźnijcie się z tą Świętą, a ona znając smak ludzkiego cierpienia i trudów życia na ziemi, będzie was wspierać i pewnie przyczyni się by niejeden kolec w waszym życiu został zamieniony delikatny i pachnący różany kwiat.

Sanktuarium Świętej Rity w Nowym Sączu prowadzi transmisje wszystkich nabożeństw. Zapraszam zatem do uczestnictwa już od piątku do niedzieli. Transmisję można oglądać TUTAJ

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *