Społeczeństwo

319. Wszystkich Świętych w dobie pandemii

Gdyby nie pandemia w najbliższą niedzielę 1 listopada we wczesnych godzinach popołudniowych byłbym przy grobach moich bliskich, jak zwykle na kilku cmentarzach w okolicy, gdzie znajdują się ich szczątki.

Wirus wywrócił tą tradycję do góry nogami. Nie pójdę na cmentarz w godzinach szczytu. Może wieczorem, może rano, a może zupełnie w inny dzień.

Obok pobytu na cmentarzach przy okazji mszy lub procesji organizowanych zwykle tego dnia uwielbiam wyjście na cmentarz wieczorową porą. W dzień gdy nekropolie zalewane są morzem ludzi nie ma miejsca na modlitwę, wyciszenie, zewsząd słychać szepty i  rozmowy osób które w tym właśnie miejscu spotykają się rok rocznie z  dalszymi krewnymi.  Uwielbiam cmentarz we wieczór Wszystkich Świętych. O zmroku morze ludzi ustępuje  miejsca morzu światła z płonących zniczy,gwar spotkania zastępuje przejmująca cisza,czasem tylko przerywana przechodzącymi- zwykle już w zadumie ludźmi. To był mój ulubiony moment na wspomnienia i modlitwę.

Nie było w tym roku normalnego celebrowania Świąt Wielkiejnocy, a liczba zarażonych wówczas była zdecydowanie mniejsza. Teraz gdy pandemia nabrała na silę,nie możemy oczekiwać na normalną celebrację Wszystkich Świętych.

Z modlitwą za zmarłych i z nawiedzeniem cmentarza, tego dnia i w kolejnych 8 dniach listopada wiązała się możliwość uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych. Papież Franciszek, w związku z pandemią, w tym roku rozszerzył możliwość uzyskiwania odpustów na wszystkie dni listopada.

Wybierając się na groby naszych bliskich zachowajmy więc szczególną ostrożność. Jeśli jesteśmy chorzy,mamy podejrzane objawy,mamy wątpliwości co do naszego stanu zdrowia, zrezygnujmy z pójścia na cmentarz. Jeśli widzimy że na cmentarzu, w porze gdy się wybraliśmy jest tłum ludzi- wycofajmy się i zrezygnujmy- idźmy o innej porze, w innym terminie. Pomódlmy się w domu. Dbajmy o siebie i innych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *