Społeczeństwo

321. Straciliśmy Ich. Co poszło nie tak?

Reakcja społeczna na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, powinna w kręgach tak hierarchii polskiego kościoła, jak i wewnątrz kościoła rozumianego jako wspólnota nas wszystkich wierzących wzbudzać przede wszystkim pilną potrzebę przemyślenia tego, co poszło nie tak.

Co z Pokoleniem JP2

Protesty pokazują bowiem, że Kościół w Polsce stracił większość z tak medialnie wychwalanego pokolenia JP2, że to pokolenie JP2- nawet jeśli pozostaje wierne nauczaniu Kościoła Katolickiego- nie potrafi przekazać wiary, systemu wartości, chrześcijańskiego patrzenia na świat młodszym. Młodsi, ci którzy pamiętają Jana Pawła II jak przez mgłę, albo znają go tylko z opowiadać,w ogóle nie identyfikują się z Jego nauczaniem.

AntyPiS

Patrząc na powtarzane na protestach hasła,język protestów- jestem przekonany, że większość z osób deklarujących poparcie zostało tak naprawdę zmanipulowane, inni identyfikują się z protestem tylko dlatego, że nie cierpią PIS-u. Umieszczanie symbolu strajków na wielu zdjęciach profilowych, nie znaczy zatem, że te osoby krytykują czy atakują Kościół, są niewierzący i chcieli by aborcji na życzenie, świadczy o braku zgody wśród nich na taką a nie inna politykę naszego rządu.

Kościół zawsze opowiadał się za życiem, źle się stało, że ten jego niezmienny od lat przekaz- został niejako przywłaszczony przez konkretne środowisko polityczne, że zwolenników tego środowiska utożsamia się z zwolennikami konkretnego ugrupowania.

Kościół musi się zmienić.

Przede wszystkim zatem -Kościół musi przemyśleć jak „sprzedać”siebie. Jak zaistnieć w przestrzeni publicznej, w mediach społecznościowych, w całym tym cyfrowym świecie- w taki sposób by z Ewangelia dotrzeć przede wszystkim do tych co nie wierzą, do tych co nie angażują się we wspólnoty, grupy parafialne, do tych co zaniechali odwiedzin świątyń.

Należy zadać pytanie o to jak powinna wyglądać katechizacja- religia w szkole? Jak powinno sie przygotowywać do Pierwszej Komunii Świętej, Bierzmowania?Czy metoda rozliczania karteczkowego pierwszych piątków miesiąca i innych obrzędów faktycznie jest dobrym pomysłem? Trzeba się zastanowić na wyjściem do młodzieży po bierzmowaniu. Co Kościół oferuje ludziom młodym ze szkół średnich, jaki jest poziom duszpasterstwa akademickiego. Nie chodzi o to by przekonywać przekonanych.

Oczywiście trzeba dbać o wierzących, formować ich w dalszym ciągu, robić wszystko by rozwijali wiarę. W tym obszarze oferta Kościoła jest bardzo bogata,ale brakuje ewangelizacji, misyjności, wyjścia do ludzi którzy z tych czy innych powodów daleko są nie tylko od Kościoła ale także od chrześcijańskiego sposobu myślenia.

Na ulicach widzimy rzesze ludzi młodych, wrzeszczących wulgaryzmy, niszczących to co dla wielu jest święte.Rzesze przypominające bolszewickie hordy. Tak jak pisałem- według mnie większość z nich jest po prostu zmanipulowana- ale porażką całego naszego pokolenia jest to, że Ci ludzie dali się zmanipulować, wyłączyli myślenie, że uważają że wolno jest im niszczyć mienie publiczne, kościelne, wolno wykrzykiwać wulgaryzmy, wolno szydzić i atakować.

Dobrze uformowane społeczeństwo, nawet gdyby nie zgadzało się na pewne rozwiązania prawne, nie zaniechałoby protestów (nawet brutalnych) – ale nie zgadzałoby się jednocześnie na wulgaryzmy, przemoc i taki prostacki język protestów. Każdy ma bowiem prawo się nie zgadzać, ale nikt nie ma prawa naruszać czyjejś godności, ośmieszać czyjegoś systemu wartości, przeszkadzać w życiu religijnym i piętnować za takie a nie inne poglądy.

Co dalej?

Te wydarzenia są zatem wołaniem o pilny, szczery i dogłębny rachunek sumienia ludzi kościoła. Wszyscy powinniśmy szczerze zastanowić się nad tym co zrobiono nie tak,a następnie doprowadzić do zburzenia tych niesprawdzonych schematów edukacji, ewangelizacji. Wtedy będzie miejsce na prawdziwą nową ewangelizacje- a to da szanse by nie stracić całego pokolenia, młodych ludzi,którzy dziś pod kościołami w całej Polsce, pełni złości wykrzykują słowa których wstydzę się tu napisać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *