Adwentowe Opowieści Małżeństwo

192. Batszeba i Dawid czyli dlaczego zdradzamy?

Niewierność, o której dziś opowiem, zaczęła się od niewinnego spojrzenia, ale być może była wynikiem zaniedbanej miłości małżeńskiej. Oto bowiem pewnego wieczoru, król Dawid, chodząc po tarasie swego królewskiego pałacu, zobaczył z tarasu kąpiącą się kobietę. Kobieta była bardzo piękna. Dawid zasięgnął wiadomości o tej kobiecie. Powiedziano mu: «To jest Batszeba, córka Eliama, żona Uriasza Chetyty». Wysłał więc Dawid posłańców, by ją sprowadzili. A gdy przyszła do niego, spał z nią. A ona oczyściła się od swej nieczystości i wróciła do domu. (2 Sm 11, 2-4)

Krótki fragment z Pisma Świętego, można jednak wyobrażać sobie, że od tego wieczoru gdy Dawid dostrzegł w oddali piękne i zmysłowe ciało kąpiącej się Batszeby, do czasu gdy zdradziła swojego męża z nim minął dłuższy okres czasu. Najpierw Dawid nie mógł przestać myśleć o tej kobiecie, potem postanowił o nią rozpytać, gdy dowiedział się że jest żoną żołnierza- osoby której nie ma, jest poza miejsce zamieszkania, walczy, postanowił zbliżyć się do niej.
Doszło do zdrady. Tą zdradę miał nikt nie zauważyć, odbyła się w ukryciu. Zdradzanego męża nie było nawet w mieście. Ale sprawy potoczyły się inaczej. Batszeba poczęła, posłała więc, by dać znać Dawidowi: «Jestem brzemienna». (2 Sm 11, 5) Warto wczytać się w dalsze losy tej historii. Najpierw Dawid próbuje ukryć zdradę. Posyła po zdradzonego męża Uriasza Chetytę, daje mu wolne, wsyła do domu. Chcąc pewnie by podczas urlopu doszło do zbliżenia z żoną, które będzie dobrą przykrywką dla zdrady. Żołnierz jednak odmawia urlopu, nie wraca na noc do domu, czuje się w obowiązku by noc spędzić tak jak jego towarzysze broni- pod namiotem. Nie udaje się kolejny podstęp Dawida, w którym próbuje upić Uriasza, ale ten także wówczas nie wraca do domu, ale spity trzeźwieje w pałacu Dawida. Wtedy Dawid postanawia, doprowadzić do śmierci żołnierza. Knuje podstęp, polecając dowódcy by wysłał Uriasza do walki w najgorszym miejscu i momencie. Tak też się dzieje. Żołnierz ginie.

Zastanawiające jest jednak to, że Pismo Święte milczy co do działań Batszeby. Jawi się ona jako kobieta, bierna na wydarzenia, które miały miejsce. Może jednak było tak, że Dawid dostrzegł ją tamtego wieczoru nie przez przypadek, może ta kąpiel była zaaranżowana tak by Dawid ją dostrzegł? Tylko, jaka miałaby być motywacja Batszeby? Przecież była zamężna, a jej mąż był dzielnym żołnierzem? Może uległa zmysłowości, tego mężczyzny. Dawid był przystojniakiem z nielada intelektem? Może dostrzegła, go kiedyś na tym tarasie i nie mogła przestać myśleć o nim, właśnie w taki sposób w jaki nie powinna? Może, po prostu, w swoim małżeństwie czuła się i była samotna?

Odpowiedź znajdujemy w postawie Uriasza Chetyty, był tak oddany, swojemu zawodowi, pracy i pasji, że nie znajdował czasu dla żony i rodziny. Nawet więcej, gdy ten czas miał nie chciał przeznaczyć go dla Batszeby. Dostał przecież urlop, ale nie potrafił pójść do domu, by myślami był w pracy (na polu bitwy) i jak najszybciej chciał tam wrócić by pomóc kolegom. Następnego dnia wybrał rozrywkę w pałacu Dawida, zamiast czas z żoną. Ta postawa Uriasza Chetyty była już po zdradzie, ale on o niej nie wiedział, a i pewnie podobnie zachowywał się wcześniej.

Czyn Dawida i Batszeby był zły. Jak bardzo zły widzimy na następnych kartach Pisma Świętego, widzimy też jak bardzo Bóg jest na Dawida rozgniewany, jak bardzo każe go- śmiercią jego syna poczętego z nieprawego łoża. Widzimy też, jak romans, czyn rozsadza i niszczy życie innych. Doprowadza on dosłownie do śmierci, tak jak tutaj doprowadził do śmierci zdradzonego.

Widzimy też jednak, że zdrada jest konsekwencją wyborów życiowych, jej praprzyczyna tkwi w zapomnieniu o tym co ważne, w zapomnieniu pielęgnowania miłości małżeńskiej, uczucia i więzi. My faceci, często właśnie przez naszą pracę, zarobione pieniądze, okazujemy miłość naszej wybrance. Pamiętajmy jednak, że jeśli zabraknie w tym czasu dla niej samej i dla naszego uczucia, to może naszą miłość przerwać pojawienie się takiego Dawida.

Za pasem Święta, wykorzystajmy ten czas dla ukochanej/ ukochanego.


Adwentowe Opowieści- biblijne pary, w każdą sobotę adwentu: 8, 15, 22 grudnia zawsze o 6 rano. W Wigilię ostatnia „Adwentowa Opowieść”

Poprzednio:
„Abraham i Sara- niepłodność pod kontrolą Boga”,
„Józef i Żona Polifara- czy warto być wiernym?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *